Ćwiczenia czynne w odciążeniu (UGUL) to ćwiczenia stosowane u pacjentów w celu poprawy wskaźników siły i zakresu ruchu w osłabionych zespołach mięśniowych i stawach.
Wskazania:
zaniki i znaczne osłabienie siły mięśniowej
niepełny zrost kostny
zmiany zwyrodnieniowe stawów
ograniczenia ruchomości w stawach
stany po unieruchomieniu
zespoły bólowe w obrębie aparatu ruchu
Do odciążonej kończyny dołącza się indywidualnie dobrany ciężarek. Celem tej formy ćwiczeń jest, poza poprawą zakresu ruchomości, odżywienia i ukrwienia stawu, zwiększenie siły mięśniowej, poprawa wytrzymałości oraz zwiększenie masy mięśniowej.
To ćwiczenia przy stole manualnym polegające na poprawie precyzji i funkcji manualnych dłoni.
Doskonały sprzęt w stanach pourazowych, schorzeniach neurologicznych oraz w celu zachowania ogólnej dobrej kondycji, szczególnie podczas rehabilitacji po zabiegu mastektomii oraz w geriatrii. Umożliwia wykonywanie zarówno ćwiczeń w odciążeniu jak i z obciążeniem.
Specjalistyczny sprzęt medyczny przeznaczony do rehabilitacji kończyn dolnych i górnych. Bardzo przydatny dla osób ze schorzeniami neurologicznymi.
Wskazania:
zmiany zwyrodnieniowe stawów
stany po endoprotezoplastyce kolana
stany zanikowe mięśni po unieruchomieniu stawu
stany pooparzeniowe
ćwiczenia ogólnorozwojowe
stany zaburzenia krążenia
problemy z ukrwieniem nóg, rąk, sztywnieniem stawów
zbieranie się wody w nogach (obrzęki)
stwardnienie rozsiane
choroba Parkinsona
dzieci z zaburzeniami motorycznymi
Trening na bieżni posiada dobroczynny wpływ na sylwetkę oraz ogólną kondycję organizmu – bieganie bowiem, jako trening aerobowy, wpływa niezwykle korzystnie na pracę płuc, serca oraz mózgu, dostarczając komórkom więcej tlenu, poprawiając gęstość krwi oraz przyśpieszając metabolizm.
Ćwiczenie wygląda dokładnie jak jazda na zwykłym rowerze i jest mało obciążające dla stawów. Trening na rowerku poza spalaniem tłuszczu pozwoli poprawić wydolność organizmu, rozbudować mięśnie nóg i pośladków. Co więcej, możemy dostosować tempo i obciążenie do naszych umiejętności, czyniąc z jazdy przyjemną, rekreacyjną rozrywkę lub ciężki trening.
Ćwiczenie nie obciąża stawów i wymaga pracy całego ciała, pozwala więc wzmacniać większość partii mięśni w ciele, ze szczególnym naciskiem na mięśnie nóg.
Ćwiczenia na stepperze oddziałują głównie na mięśnie nóg i pośladków. Wykonywany ruch przypomina wchodzenie po schodach – ustawiamy stopy na pedałach i naprzemiennie dociskamy je do podłogi.
Zwany też „wioślarzem” sprzęt odwzorowuje ruch, jaki wykonuje się podczas pływania łodzią. Ćwiczenie polega więc na wyciąganiu przytwierdzonej do maszyny liny przy naprzemiennym zginaniu i prostowaniu kolan. Taki trening nie tylko spala kalorie, ale też wzmacnia mięśnie ramion, nóg i pleców.