Rehabilitacja

Centrum Zdrowia i Rehabilitacji “U Haliny” jest placówką świadczącą usługi lecznicze w rozumieniu przepisów Ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku.

Nr wpisu do rejestru wojewody pomorskiego 000000174863.

“Ruch zastąpi prawie każde lekarstwo, żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu” W. Dega


Masaże

Celem zabiegu jest oddziaływanie powięziowo-mięśniowe, które jest przyczyną naszych zaburzeń postawy a z czasem problem naszych wszelkich dolegliwości. Powięź jest naszym workiem na mięśnie i to ona decyduje o ich napięciu. Uszkodzona lub skręcona może powodować ból, dyskomfort i ograniczenie zakresu ruchu. W trakcie terapii stosujemy wiele nowoczesnych metod do naprawiania dystorsji powięziowych takich jak:

masaż tkanek głębokich – zwany głębokim masażem łącznotkankowym to współczesna forma masażu dotycząca rozluźniania napięć w obrębie mięśni i powięzi. Celem tej formy pracy z tkankami miękkimi jest leczenie zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, polegająca na umiejętnym rozluźnianiu tkanek, poprawie ich ruchomości oraz uwalnianiu z napięć w jak najskuteczniejszy i najbardziej ergonomiczny sposób.

masaż funkcyjny jest to połączenie ruchu w stawie z masowaniem i rozciąganiem mięśnia, który wykonuje dany ruch. Masaż polega na wykonaniu precyzyjnego nacisku przez dłoń lub palce terapeuty na mięsień lub daną jego część, więzadło lub ścięgno i w tym momencie terapeuta sam, bez pomocy pacjenta wykonuje ruch w stawie. Ruch wykonywany przez terapeutę jest przeciwny do ruchu jaki wykonuje dany mięsień.

masaż poprzeczny jak sama nazwa mówi jest to forma masażu wykonywana w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien, przyczepów ścięgien do kości i więzadeł. Masaż wykonywany w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien lub więzadeł zapobiega niefizjologicznemu zrastaniu się włókien kolagenowych, które po urazach mogą zrosnąć się w nieprawidłowych kierunkach.

Terapia FDM – nowoczesna terapia uszkodzenia 6 dystorsji powięziowych. Metoda ma na celu szybkie zdiagnozowanie najczęstszych uszkodzeń powięzi i poprzez odpowiednie techniki naprawienie tych zmian.

Drenaż limfatyczny
Celem masażu limfatycznego (drenażu limfatycznego) jest usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Osiągamy to w sposób mechaniczny przez przepchnięcie zalegającej chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych. Układ limfatyczny podobny jest do układu żylnego, ale brakuje mu takiego motoru napędzającego, jakim jest serce. W wiotkich naczyniach chłonka płynie tylko dzięki różnicy ciśnień w organizmie. Dlatego tak łatwo dochodzi do jej zastoju, wystarczy siedzący tryb życia i unikanie gimnastyki.

Skutkiem zaburzeń w układzie limfatycznym są nie tylko obrzęki, ale też rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, przedwczesne starzenie się skóry i schorzenia wielu narządów wewnętrznych. Masaż limfatyczny całego ciała likwiduje i zapobiega zastojom chłonki i trwa około godziny. Masaż limfatyczny częściowy trwa 30 min. W efekcie stosowania drenażu limfatycznego osiągamy m.in. poprawę warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych do komórek, co prowadzi do zwalczania bakterii oraz likwidacji obrzęków. Zabieg ten bardzo często stosowany jest przy zastoinach w mastektomii.

Kinesiology Taping
Metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Jest jedną z metod tapingu. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster –Kinesio o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry, niezawierający leków, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.

Masaż ręczny – Celem masażu wyszczuplającego jest: usunięcie toksyn z organizmu, rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, polepszenie ukrwienia skóry i mięśni, przez co przyspiesza się przemianę materii. Masaż charakteryzuje się intensywnym wykonaniem. Do tego rodzaju masażu używa się kremów zawierających substancje roślinne, stymulujące metabolizm komórek, likwidację tkanki tłuszczowej oraz ułatwiające usuwanie toksyn i nadmiaru wody. Masaż wyszczuplający przynosi efekty tylko wtedy, gdy jest stosowany w seriach. W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie odpowiedniej diety.

Masaż bambusem – Masaż orzeźwiający, rewitalizujący, energetyzujący najlepiej działający na duże powierzchnie tkanki mięśniowej takie jak uda, pośladki, talia. Jest to masaż o cechach silnie stymulujących i reaktywujących, wykonywany na całym ciele. Pogłębienie efektów zabiegu zapewni połączenie masażu z technikami refleksologii. Podstawą zabiegu są kije, którym kierunek i dynamikę nadają odpowiednie ruchy nadgarstków. Z uwagi na stymulacje układu nerwowo-mięśniowej masaż bambusami jest polecany szczególnie dla sportowców oraz kobiet, u których występuje problem z cellulitem i obrzękami.

Masaż bańką chińską – Stosowanie baniek w medycynie naturalnej jest przynajmniej tak stare, jak stara jest chińska medycyna, która liczy sobie około 3000 lat. i. Bańkę można stosować również przy masażu wspomagającym wyszczuplanie i redukującym cellulit.

masaz-relax2
Celem tego masażu jest zniesienie napięcia mięśniowo – nerwowego i psychicznego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia. Szczególnie przydatny po długotrwałym wysiłku fizycznym, jaki i psychicznym.

Zabieg polega na wykorzystaniu odpowiednich technik masażu połączonych ze specjalnymi olejkami i maściami.

Pacjent w takcie zabiegu relaksuje się także słuchając muzyki pochodzącej z dalekiego wschodu.

Do zabiegu stosowane są olejki eteryczne dobrane w zależności od nastroju pacjenta.

Refleksologia stóp
Refleksoterapia stóp jest naturalną metodą leczniczą całego organizmu, która polega na uciskaniu określonych stref odruchowych na stopach. Masaż redukuje stres, bezsenność i napięcie psychofizyczne, powodując stan głębokiego odprężenia, który jest pierwszym etapem do zrównoważenia funkcji organizmu oraz usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego – umożliwia otwarcie i odblokowanie szlaków bodźców nerwowych, pobudzając do działania tysiące zakończeń nerwowych znajdujących się w stopach.

Konchowanie uszu
Zabieg polegający na zapalaniu rurki z materiału nasączonego woskiem, nazywanej konchą, i umieszczaniu jej w przewodzie słuchowym. Zabieg oczyszcza uszy z woskowiny i innych zanieczyszczeń, a nawet może być pomocny w leczeniu innych przypadłości, m.in. kataru siennego, bólów głowy, zapalenie zatok, nieżyt nosa, przeziębień i szumów usznych.


HIRUDOTERAPIA – leczenie pijawkami

Sama nazwa Hirudoterapia pochodzi od łacińskiej nazwy pijawki – hirudo. Leczenie pijawkami jest znane już od czasów starożytnego Egiptu i Chin. Największy jego rozkwit to pierwsza połowa XIX wieku, kiedy to do Francji importowano ponad 50 milionów pijawek rocznie.

Hirudoterapia prowadzi do podniesienia odporności organizmu oraz obniżenia gęstości krwi. Substancje które wydzielają pijawki leczą przyczynę choroby i cały organizm. Można pomóc tą metodą w następujących schorzeniach:

 • Choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, nadciśnienie, niedokrwienna choroba serca, choroba więcowa, zapalenie mięśnia sercowego, arytmia)
 • Choroby narządów oddechowych (chroniczne zapalenia płuc/oskrzeli, astma oskrzelowa)
 • Choroby układu pokarmowego ( nieżyt żołądka, przewlekłe zapalenie trzustki i wątroby, marskość wątroby, zapalenie woreczka żółciowego, wrzodziejące zapalenie jelit, hemoroidy)
 • Choroby układu kostno-stawowego(zwyrodnienia stawów, zapalenie mięśni, stany po urazach stawów, po złamaniach kości, przy osteoporozie)
 • Choroby chirurgiczne (blizny pooperacyjne, żylaki i zakrzepowe zapalenie żył, wrzody podudzi, obrzęk limfatyczny)
 • Choroby neurologiczne (stany przed i poudarowe, urazy czaszkowo-mózgowe w okresie rekonwalescencji, neuralgie, zapalenia korzonków nerwowych, nerwice, bóle i zawroty głowy, zwyrodnienia kręgosłupa)
 • Położnictwo i ginekologia (klimakterium, niepłodność, bolesne miesiączki, zakłócenia cyklu menstruacyjnego, torbiele jajników, endometrioza, mięśniaki)
 • Choroby skóry ( łuszczyca, trądzik, neurodermitis, egzema, alergie skórne)
 • Choroby układu moczowo-płciowego (niewydolność nerek, zapalenie pęcherza moczowego, chroniczne zapalenie prostaty, przerost prostaty, wtórna niepłodność u mężczyzn, niska potencja)
 • Choroby układu endokrynnego (choroby tarczycy, otyłość, cukrzyca)
 • Choroby laryngologiczne (choroby zatok, szum w uszach, choroby uszu, słaby słuch)
 • Choroby oczu (jaskra, zanik siatkówki, zapalenie spojówek, słaby wzrok)
 • Choroby stomatologiczne (zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, parodontoza)

Na etapie, gdy żadne tradycyjne lekarstwa nie przynoszą ulgi, pijawki lekarskie działają doskonale. Wiedzą o tym chirurdzy plastycy, którzy stosują pijawki w bardzo ciężkich przypadkach – po operacjach przyszycia palców, uszu, a nawet prącia. Pijawki łagodzą opuchlizny, nie dopuszczają do powstania skrzepów, zablokowania żył. W 2004 r. amerykańska Agencja Zywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis), oficjalnie uznając je za lekarstwo. Lekarze przyznali, że hirudyna jest o wiele skuteczniejsza w zapobieganiu zawałom, niż stosowana do tej pory aspiryna czy heparyna. Być może to pierwszy krok zrobiony ku przekonaniu sceptyków do leczenia przy pomocy pijawek lekarskich.

Pijawki produkują ponad 100 związków biochemicznych. Oto najważniejsze z nich:

 • Destabilaza – powoduje rozpuszczanie zakrzepów i blaszek miażdżycowych. Zawiera także prostaglandynę, która regeneruje naczynia krwionośne, reguluje poziom cukru we krwi i działa również na samoregulację ciśnienia tętniczego krwi
 • Hialuronidaza – ułatwia przenikanie międzykomórkowe co powoduje, że substancje zawarte s ślinie pijawek są łatwo rozprzestrzeniane w organiźmie
 • Hirudyna – działa przeciwzakrzepowo, posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalnie, zapobiega tworzeniu się skrzepów. Stanowi skuteczny środek zapobiegawczy i leczący takie choroby jak zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, stany przed i pozawałowe, czy udary
 • Dopamina, serotonina, histamina, acetylocholina – neuroprzekaźniki stymulujące pracę układu nerwowego, dziłają przeciwbólowo i antydepresyjnie
 • Bdeliny i egliny –działają przeciwzapalnie, są mocnymi antyutleniaczami.
 • Antybiotyk chloromecytyna – posiada bardzo silne działania przeciwbakteryjne, zwalcza paciorkowce, gronkowce, pneumokoki, prątki gruźlicy i inne.

Należy pamiętać też o tym, że są przeciwwskazania do przeprowadzenia hirudoterapii. Najważniejsze to:

 • Hemofilia
 • Anemia
 • Ciąża
 • Złośliwe nowotwory
 • Ogólne wycieńczenie organizmu
 • Przyjmowanie środków rozrzedzających krew (należy dzień przed zabiegiem i w dniu zabiegu odstawić je)
 • Ciśnienie poniżej 90 lub powyżej 180 przed zabiegiem (czekamy, aż się ustabilizuję)

W gabinecie Hirudoterapii pracują medycy z wyższym wykształceniem.
Pijawki stosowane w naszym gabinecie są hodowane laboratoryjnie, są one wykożysytywane jednorazowo, a po zabiegu utylizowane.

Rana po pijawce o średnicy 1-3 mm i głębokości do 1,5 mm może obficie krwawić (tak na prawdę wycieka nie krew, tylko limfa zabarwiona krwią). Jest to całkowicie normalne, ale u każdej osoby czas krwawienia może być inny. Z reguły trwa to od 6 do 12 godzin, a czasami nawet 24 godziny. Razem z limfą z organizmu wydalane są toksyny, dla tego czasem po zabiegu może wystąpić przy ranie miejscowe swędzenie, zaczerwienienie lub opuchlizna, a także bóle głowy, powiększone węzły chłonne, podwyższona temperatura, a nawet objawy grypopodobne. Dolegliwości te są związane z odtruwaniem organizmu, można je odczuwać 1-3 doby. Mijają one samoistnie, można łagodzić ich przebieg ( pić dużo wody, oczyścić jelito grube – hydrokolonoterapia).
Opatrunki po zabiegu i na drugi dzień po zabiegu wykonuję hirudoterapeuta.

Cena zabiegu : 80 zł plus po 20 zł za każdą pijawkę ( zwykle od 4 do 6 szt na zabieg).

Zapisy lek.med. Galina Margiewicz tel. 606 593 376


HYDROKOLONOTERAPIA

Współczesny styl odżywiania się często rujnuje nasze narządy wewnętrzne. Powszechnie spotykane przejadanie się oraz przetworzony przemysłowo pokarm stanowią nadmierne obciążenie dla wszystkich narządów organizmu, nie tylko dla przewodu pokarmowego, gdyż taki tryb życia wiąże się z rozwojem toksemii jelitowej i blokadą obrony immunologicznej.

Przez lata nieprawidłowej diety ( biała mąka, produkty mleczne, cukier, margaryny ) na ściankach jelita grubego zbiera się dużo toksycznych, zgniłych resztek w postaci twardej jak guma i grubej ( 10-13mm ) czarnej warstwy. Mimo wypróżnień ta gruba warstwa zalega latami, nie ulegając samoistnemu wydaleniu. Na próżno jelito podejmuje wysiłki wydalenia zalegającego szlamu. Efektem są trwałe deformacje anatomiczne jelit.

Głównym narządem, wchłaniającym wodę jest okrężnica ( 95% wody w organiźmie jest wchłaniane w jelicie grubym ). Niestety, ta woda musi przejść przez warstwę toksyn, zabierając je do krwi. Zabrudzona krew z jelita grubego płynie do wątroby poprzez krążenie wrotne. Wątroba nie jest w stanie oczyścić krew ze wszystkich nieczystości i duża część z nich trafia z tokiem krwi do tkanek. Organizm próbuje odizolować toksyny w tkance łącznej międzykomórkowej, żeby nie dopuścić ich do komórek, ale z czasem ilość tych szkodliwych substancji jest tak duża, że zaczynają one niszczyć komórki. Efektem tego są różne zaburzenia zdrowia, zaczynając od uczucia zmęczenia,bólu głowy, po przez alergie, choroby skórne, zaleganie śluzu w układzie oddechowym, torbiele, polipy, choroby autoagresywne, kończąc na chorobach nowotworowych.

Hydrokolonoterapia – to aktywne płukanie jelita grubego, które usuwa nie tylko zalegające toksyczne złogi, ale także pasożyty jelitowe, grzyby, chorobotwórcze bakterie. W naszym ośrodku zabiegi hydrokolonoterapii wykonywane są na specjalistycznym fotelu dr Borysa Boligara. Jest to metoda bezciśnieniowego oczyszczania jelit, w trakcie którego jest odbudowywana flora bakteryjna tego narządu.

Zabieg trwa 25-30 min, w tym czasie jest oczyszczane całe jelito grube ( ok 1,5 m ), w trakcie zabiegu pacjent znajduję się w wygodnej pozycji, temperatura wody jest 37-38 stopni, podawana grawitacyjnie, wlewnik doodbytniczy jest jednorazowy, co gwarantuje pełną higienę.

Bardzo ważne jest powtarzanie zabiegów z odstępem w kilka dni. Przy pierwszym zabiegu wydalane są miękkie masy kałowe, zalegające nie dłużej niż kilka tygodni. Po usunięciu ich woda dostaję się do warstwy kamieni kałowych, zalegających przez wiele miesięcy, są one małe i porowate niczym gąbka. Nasiąkają one wodą i odklejają się od ściany jelit, przy drugim zabiegu łatwo jest je wówczas usunąć, odsłaniając warstwę toksycznej „gumy”. Ta „guma” zbiera się przez wiele lat i jest tak trująca, że często tworzy odleżyny na ścianie jelit, z których mogą powstawać polipy i nowotwory. Przy namaczaniu przekształca się ona w galaretowatą masę i przy trzecim zabiegu jest wydalana w postaci czarno-rdzawego cuchnącego błota.

Połączenie hydrokolonoterapii z postem dr Dąbrowskiej pogłębia efekt lepszego wchłaniania składników odżywczych z warzyw i owoców.

Wskazania do hydrokolonoterpii:

 • Profilaktyka chorób nowotworych, przede wszystkim nowotworów jelita grubego
 • Zmęczenie, bóle głowy, migreny
 • Zaparcia, wzdęcia, drożdżyca układu pokarmowego, choroby pasożytnicze
 • Alergie, choroby skóry, choroby autoagresywne
 • Choroby nowotworowe, po chemioterapii, po antybiotykoterapii
 • Przygotowanie do kolonoskopii
 • Hemoroidy w stadium remisji, „leniwe” jelito, „drażliwe” jelito
 • Otyłość, otyłość brzuszna
 • Zaburzenia wchłaniania składników odżywczych
Przeciwwskazania:

 • Ciąża
 • Hemoroidy w ostrym stanie (krwawienie, ból, swędzenie, pieczenie),czekamy na remisje
 • Mniej niż półroku po operacji na jamie brzusznej
 • Zaostrzenie choroby uchyłkowej jelit, wrzodziejącego zapalenia jelit, choroby Krona.

Więcej informacji na www.borysboligar.com.pl