Ogród botaniczny Gołubie
Odległość od ośrodka: 3km

Kiedy otwarte: Codziennie 1 IV -31 X 10:00 – 18:00

Czas zwiedzania: 1.5h

Kontakt: www.hwm.nazwa.pl/ogbotaniczny/ tel.(58) 6843608, kom.600 872 501


Ogród Botaniczny w Gołubiu jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce oraz International Agenda for Botanic Gardens in Conservation (BGCI). Jego budowa rozpoczęła się w 1971 roku. Zbiory roślinne są podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Rośliny są zgrupowane zgodnie z naturalnymi zbiorowiskami i obszrami występowania na Ziemi.

Do najbardziej rozbudowanych działów należą:
– ekologiczny z naturalną łąką
– roślin ozdobnych
– arboretum

Na terenie Ogrodu jest także prowadzona działalność dydaktyczna w zakresie edukacji ekologicznej. Odbywają się w nim zajęcia dydaktyczne dla uczniów różnych typów szkół oraz studentów wydziałów przyrodniczych. Turyści i grupy zorganizowane mają możliwość zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem. W uznaniu zasług dla upowszechniania wiedzy botanicznej, założyciel Ogrodu otrzymał 27 czerwca 1995 roku „Medal im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego”. Ponadto, Ogród został wielokrotnie nagradzany i wyróżniany przez różne instytucje, samorządy, prasę, radio, telewizję. Otrzymał między innymi, nagrodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska w województwie pomorskim w roku 2004; w 2005 roku otrzymał „Stężycką Wieżę 2005” – nagrodę wójta za efektywną promocję Gminy Stężyca; w 2007 roku przyznano Ogrodowi certyfikat za najpiękniejsze miejsce, przyznany przez TVP 3, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki.

Ogród jest otwarty około 7 miesięcy w roku ( od 1 kwietnia do 31 października ) dla szerokich rzesz zwiedzających i przyczynia się do popularyzacji wiedzy botanicznej. Personel Ogrodu udziela rocznie wielu konsultacji w zakresie warunków uprawy roślin osobom prywatnym, szkołom, instytucjom i in. W Ogrodzie odbywają się spotkania członków Polskiego Towarzystwa Botanicznego, leśników, działaczy Ligi Ochrony Przyrody, organizacji ekologicznych, samorządowych i wielu innych zainteresowanych botaniką, przyrodą, ekologią. Ogród jest miejscem wielu wywiadów radiowych, telewizyjnych, prasowych. Współpracuje z kierownictwem okolicznych parków krajobrazowych.

tekst i zdjęcie pochodzą ze strony www.hwm.nazwa.pl/ogbotaniczny/

Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie
park miniatur2
Odległość od ośrodka: 30km

Kiedy otwarte: Kaszubski Park Miniatur czynny jest przez cały tydzień, również w święta.
W sezonie

od 1 IV do 30 IX od godz. 9:00 do 19:00
w niedziele i święta od 10:00 do 19:00

Poza sezonem

od 1 X do 31 III od godz. 10:00 do 16:00
w niedziele i święta od 10:00 do 17:00

Czas zwiedzania: 2h

Kontakt: www.kaszubskiparkminiatur.pl tel. 505 136 658 lub 502 499 106


Park w Stryszej Budzie to miejsce, gdzie jeden bilet obejmuje cały pakiet wyjątkowych i coraz to liczniejszych atrakcji. Przede wszystkim można zobaczyć 60 makiet przedstawiających słynne budowle z całego świata, ale także z Polski i Kaszub.

Wielką frajdę najmłodszym sprawia małe zoo, a w nim przesympatyczne zwierzaki, w tym dwie urodzone w tym roku owieczki. Kolejną nowością jest statek piratów, do którego można wejść i zrobić sobie zdjęcie. Równie popularne są zamek strachu, gabinet śmiechu i kraina bajek.

Tekst i zdjęcie pochodzą ze strony kartuzy.naszemiasto.pl

Wieża Widokowa na szczycie Wieżyca
Odległość od ośrodka: 8km

Kiedy otwarte: czerwiec – wrzesień 9:00 – 20:00
poza sezonem letnim wieża czynna od godz. 9:00 do zmroku
zimą przy oblodzonej konstrukcji – nieczynne

Czas zwiedzania: 1.5h

Kontakt: tel. 58 684 69 39


Wieżyca (328,6 m n.p.m) to najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim. Porośnięta 150-letnim lasem bukowym objęta jest ochroną rezerwatową. Od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku na Wieżycy była wieża widokowa, obecna metalowa 35-metrowa (182 stopnie) wznosi się na szczycie od 1997 roku.

Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Aby dostać się do wieży, trzeba przygotować się na 15-minutowy spacer jednym z trzech szlaków. U podnóża Wieżycy znajduje się jedna z placówek Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.

Tekst pochodzi ze strony www.kaszubybezbarier.pl, zdjęcie pochodzi ze strony: www.metropoliagdansk.pl

XVIII w Dwór Szlachecki Wybickich w Sikorzynie
Odległość od ośrodka: 2km

Kiedy otwarte: Od października do końca kwietnia Dwór będzie czynny od środy do soboty od godz 10:00 do 17:00. Natomiast od maja do września od wtorku do niedzieli od godz 10:00 do 17:00.

Czas zwiedzania: 40 min.

Kontakt: Telefony kontaktowe: 602-256-953 (właściciel) lub 506-233-553 (obsługa turystyczna) e-mail: dwor-wybickich@wp.pl


Dwór szlachecki w Sikorzynie, gniazdo rodowe Sikorskich – herb Cietrzew i Wybickich – herbu Rogala.

Pierwsze wzmianki o rycerskim rodzie Sikorskich pochodzą z połowy XIII wieku – nazwa wsi wzięła się od ich nazwiska. Wybiccy natomiast, byli właścicielami dóbr sikorzyńskich w XVII i XVIII w. Później właściciele zmieniali się, aż w końcu zabrakło odpowiedzialnego gospodarza i w latach 90 – tych XX wieku dwór popadł w ruinę. Od roku 1998r. zrujnowany dwór odbudowuje jego nowy właściciel Leszek Zakrzewski – konserwator zabytków z Gdańska. Główna – otynkowana – część dworu pochodzi z II poł. XVIII wieku, skrzydło ceglane dobudowane zostało pod koniec XIX w.

Do dworu przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem m.in. z czytelną aleją lipową zakończoną altaną, a przed głównym wejściem rośnie trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. Na terenie przylegającym do parku, obecny właściciel założył roślinny labirynt. W zrekonstruowanym wnętrzu znajdują się oryginalne piece kaflowe, meble i sprzęty z końca XIX i z pocz. XX wieku

Ceny biletów wstępu to:
bilet normalny (osoby dorosłe)…………………………………12 zł
bilet ulgowy (dzieci uczące się, studenci)…………………….. 9 zł
bilet grupowy (grupa dorosłych powyżej od 15 osób)……….9 zł/os
bilet grupowy (wycieczka dzieci uczących się, studentów)….7 zł /os
bliet rodzinny (rodzice + dzieci uczące się)…………………..30 zł

W cenę każdego biletu jest wliczony przewodnik, który oprowadza po muzeum.

Tekst i zdjęcie pochodzą ze strony www.gminastezyca.pl

CEPR dom na dachu i najdłuższa deska świata Szymbark
Odległość od ośrodka: 9km

Kiedy otwarte: W sezonie zimowym:

Od 14 września do 25 kwietnia:
codziennie w godz.: 9:00 – 17:00
niedziele i święta: 10:00 – 17:00

W sezonie letnim:
Od 26 kwietnia do 13 września:
codziennie w godz.: 9:00 – 19:00
niedziele i święta: 10:00 – 19:00

Czas zwiedzania: 4h

Kontakt: www.cepr.pl 512-043-759 – informacja / cepr@cepr.pl – główny kontakt


W Szymbarku – w samym sercu kaszubskiej krainy jezior i lasów, tuż obok szczytu Wieżyca z przepięknym punktem widokowym i wyciągami narciarskimi – mieści się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla turystów, znajdujące się na jego terenie obiekty należą do unikalnych w skali Europy, a może i świata. Część z nich zostało oficjalnie wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa. Wśród nich znalazła się Najdłuższa Deska Świata oraz Największy Fortepian Świata.

Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w CEPR jest „Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów, którzy na własnej skórze pragną odczuć efekty zawirowań błędnika. Miłośnikom historii szczególnie polecamy odwiedzenie Domu Sybiraka z łagrem, Bunkra i Pomnika Gryfa Pomorskiego, Domu Harcerza, Muzeum Ciesielnictwa, Dworu Salino, Domu Trapera Kaszubskiego z Kanady, Domu Powstańca Polskiego z Adampola, Kościółka św. Rafała Kalinowskiego i Chaty Kaszuba.

Atrakcje:
– Połów ryb na Łowisku Pstrągów wraz z konsumpcją na miejscu
– Wspaniałe regionalne oraz tradycyjne polskie potrawy
– Zimą Centrum zaprasza na kuligi z pochodniami oraz ogniska z pieczeniem kiełbasek, a latem na przejazdy wozami drabiniastymi po malowniczych okolicach Szymbarka
– Na terenie CEPR mogą Państwo skosztować pysznych kaszubskich wypieków, albo spróbować własnoręcznego wypieku chleba w asyście naszego piekarza
– Amatorów mocnych wrażeń zapraszamy serdecznie do aktywnego wypoczynku na terenie Parku Linowego z czterema specjalnie przygotowanymi ścieżkami o różnych poziomach trudności.

tekst i zdjęcie pochodzą ze strony www.kaszubybezbarier.pl

Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów w Chmielnie
Odległość od ośrodka: 26km

Kiedy otwarte: 9.oo – 18.oo

CZYNNE CAŁY ROK OD PONIEDZIAŁKU DO SOBOTY
(Niedziele i Święta NIECZYNNE)

Czas zwiedzania: 40 min.

Kontakt: www.necel.pl Pracownia – Muzeum(+48) 586842289 (w godzinach pracy) Karol Elas Necel(+48) 505134724


Historia rodziny Neclów i zakładu ceramicznego tej kaszubskiej dynastii z Chmielna jest niesamowita. Dużo skorzystacie, jeśli poczytacie o niej przed wizytą w Muzeum Kaszubskiej ceramiki Neclów. Już dziesięć pokoleń Neclów wykonuje wyroby z gliny! W Chmielnie osiadł Franciszek Necel, który był przedstawicielem siódmego pokolenia tej rodziny.

Historia zakładu to burzliwa historia życia kolejnych synów i ich rodzin. Po Franciszku zakład przejął Leon Necel, po nim zaś jego syn Ryszard, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a potem siostrzeniec Ryszarda – Karol Elas, który dla kontynuowania rodzinnej tradycji przyjął nazwisko Necel.

Ceramika z zakładu Neclów jest znana w Polsce i na świecie. Rzadko się dziś już zdarza, aby wykonanie, wzory i ornamentyka oparła się działaniu czasu, zewnętrznym wpływom, czy modzie. A u Neclów tak właśnie jest. Przekazywane z ojca na syna wzory nie zmieniły się od pokoleń i są znakiem rozpoznawczym tej kaszubskiej ceramiki.

Do zdobienia ceramiki w zakładzie Neclów używa się siedmiu zasadniczych wzorów, które w różnych konstelacjach widnieją na wazonach, kubkach, miskach, doniczkach czy pojemnikach. To różdżka bzu, mały tulipan, duży tulipan, gwiazda kaszubska, rybia łuska, wianek kaszubski i lilia. Każdy z tych wzorów to kaszubski symbol, jak na przykład rybia łuska, przypominająca o obfitości ryb w kaszubskich jeziorach.

Do dziś w zakładzie Neclów wypala się naczynia i inne ceramiczne przedmioty, przeznaczone głównie na sprzedaż dla turystów. Przy zakładzie funkcjonuje też Żywe Muzeum Ceramiki, gdzie można przypatrzeć się, jak powstają te cudeńka z gliny.

Chętni mogą popróbować swoich sił na kole garncarskim. Można też podglądać pracę pań, które ręcznie malują naczynia w tradycyjne neclowskie wzory.

Opłata za wstęp 5 zł/os.

Tekst i zdjęcie pochodzą ze strony www.ruszajwdroge.pl

Skansen Kaszubski we Wdzydzach Kiszewskich
skansen kaszubski
Odległość od ośrodka: 35km

Kiedy otwarte:

godz otw.

Czas zwiedzania: 3.5h

Kontakt: www.muzeum-wdzydze.gda.pl tel. 58 686 12 88


Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza – Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Naukowa działalność i społeczne pasje Założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.

Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Tekst i zdjęcie ze strony pochodzą ze strony www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
muzeum kolejnictwa
Odległość od ośrodka: 13km

Kiedy otwarte: Muzeum jest czynne przez cały rok

poniedziałek
wtorek – niedziela
10.00-16.00
10.00-18.00

Czas zwiedzania: 1h

Kontakt: www.muzeumkolejnictwa.com.pl tel. 58 721 86 31 parowozownia@koscierzyna.gda.pl


Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Ponadto, atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Od 2013 roku, realizowany projekt „Pomorskiej Kolei Skarbnica – Rewitalizacja Zabytkowych Obiektów Zespołu Parowozowni w Kościerzynie”. Projekt ten, współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, przebiega wieloetapowo.

Rewitalizacji poddano halę parowozowni i budynek biurowy, pochodzące z lat trzydziestych XX w. W dalszej kolejności, dawne pomieszczenia warsztatowe zostaną przystosowane dla potrzeb nowej wystawy stałej, wyposażonej w multimedialne środki przekazu. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć ruchome makiety, przedstawiające stację kolejową Kościerzyna, oraz kolej magnetyczną. Z myślą o osobach niewidomych, na terenie Muzeum znalazły się wykonane z brązu i opisane alfabetem Braille’a, makiety dwóch parowozów i Zespołu Parowozowni.

Tekst i zdjęcie ze strony www.muzeumkolejnictwa.com.pl

Muzeum Volkswagena Pępowo k. Żukowa
muzeum volkswagena2
Odległość od ośrodka: 24km

Kiedy otwarte:

1 maja – 30 września 10.00 – 18.00 codziennie
Poza sezonem 12.00 – 17.00 codziennie

Czas zwiedzania: 1h

Kontakt: www.vwmuzeum.pl kom. + 48 604 704 050 / tel. + 48 58 681 82 05 / fax + 48 58 681 79 98 info@vwmuzeum.pl


Galeria Pępowo to jedyne na Pomorzu i największe w Polsce oraz w Europie Środkowej muzeum Volkswagena. Dla ceniących humor i nietuzinkowość, dla kolekcjonerów, posiadaczy samochodów zabytkowych i urodzonych “garbusiarzy” stworzono kolekcję ikonek motoryzacji. Zgromadzono w niej ponad 40 zabytkowych samochodów Volkswagena. Zobaczyć tu można kultowego garbusa, hipisowskiego ogórka, oryginalnego Kubelwagena ze straży pożarnej, a także liczącą ponad 600 eksponatów kolekcję miniatur aut w skali od 1:64 do 1:18.

Zamiłowanie gospodarzy galerii do samochodów marki Volkswagen zrodziło się w latach sześćdziesiątych i z biegiem lat stało się prawdziwą pasją, którą żyje już trzecie pokolenie. Dzisiaj każdemu pojazdowi poświęcają dużo czasu i pracy, dzięki czemu nawet najstarsze samochody są w pełni sprawne.

Pierwszego garbusa z kolekcji zakupił dziadek obecnego właściciela. Zafascynowanie szybko przeszło na syna, który również kupił garbusa i kilka lat później transportera – hipisowskiego ogórka. W tamtych czasach jeszcze nikt nie myślał o zgromadzeniu kolekcji. Pomysł powstał dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy stworzono odpowiednie warunki do utrzymania samochodów. Przede wszystkim chodziło o przestrzeń do trzymania samochodów oraz warsztat, w którym są serwisowane i odrestaurowywane.

Bilety w cenie
dorośli – 12 zł
dzieci – 6 zł
rodzinny 2+1 – 25 zł
rodzinny 2+2 – 30 zł

Tekst pochodzi ze strony www.kaszubybezbarier.pl, zdjęcie pochodzi ze strony www.volxzone.com

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
muzeum kaszubskie
Odległość od ośrodka: 27km

Kiedy otwarte:

W sezonie letnim (od 01.05 do 30.06)
od wtorku do piątku 8.oo -16.oo
sobota 8.oo – 15.oo
niedziela 10.oo – 14.oo

(od 01.07 do 31.08)
od wtorku do piątku 8.oo -18.oo
sobota i niedziela 9.oo – 17.oo

poza sezonem:
(od 01.09 – 30.09)
od wtorku do piątku 8.oo -16.oo
sobota 8.oo – 15.oo
niedziela 10.oo – 14.oo
(od 1.10 – 01.05)
od wtorku do piątku 8.oo -16.oo
sobota 8.oo – 15.oo

Kontakt: www.muzeum-kaszubskie.gda.pl tel. 58 681 14 42 / tel./fax (58) 58 681 03 78 muzeum@muzeum-kaszubskie.gda.pl


Powiadają o tym mieście (Kartuzach – N. M.), że jest jedynym w Europie, do którego z każdej strony wjeżdża się przez las. I podobno jako jedyne ma na swym terenie aż pięć malowniczych jezior.

Któż nie słyszał o pięknej krainie zwanej Szwajcarią Kaszubską – regionie gór, lasów i wody, którego stolica jest zarazem centrum i skarbnicą oryginalnego folkloru tych ziem? Drogę do regionalnego muzeum w Kartuzach wskaże każdy. Niepozorny budynek stoi wprawdzie przy bocznej uliczce, ale to własnie jest ośrodkiem zainteresowania przejeżdżających turystów….

Tymi słowy zaczyna swój artykuł “Kartuskie Gawędy” dziennikarz amerykański Zbigniew Roessler z Detroid po zwiedzeniu sal ekspozycyjnych Muzeum Kaszubskiego. Artykuł skierowany do Polonii Amerykańskiej ukazł się w piśmie “Straż” w styczniu 1989 roku i wyraża jasno stopień zafascynowania autora sprawami Muzeum i Kaszub.

Urok Pojezierza Kaszubskiego (Szwajcarii Kaszubskiej), oczarowanie prostym ludem i jego kulturą materialną wpłynął niegdyś na młodego nauczyciela kaszubskiego ze wsi Borzestowo k. Kartuz – Franciszka Tredera, który z inspiracji – znanego pisarza i działacza kaszubskiego z Kartuz – dra Aleksandra Majkowskiego – rozpoczął swoistą popularyzację kultury ludowej poprzez gromadzenie obiektów etnograficznych we własnym domu w rodzinnym Borzestowie. Realizacja zamierzeń możliwa była przede wszystkim ze względu na kultywowanie przez Kaszubów własnych tradycji narodowych.

To przywiązanie do tradycji przodków pozostało do dzisiaj w mentalności ludu kaszubskiego, co uwidacznia się m. in. W istnieniu centrum kultury, jakim jest bezsprzecznie obecne Muzeum Kaszubskie.

Tekst pochodzi ze strony www.muzeum-kaszubskie.gda.pl, zdjęcie pochodzi ze strony www.junoszyno.pl

Zamek i Muzeum w Bytowie
Zamek w bytowie2
Odległość od ośrodka: 46km

Kiedy otwarte:

Poniedziałek: 10:00-16:00 – wstęp bezpłatny
W poniedziałki dostępna jest tylko ekspozycja etnograficzna, pozostałe sale tylko z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu.
Wtorek-niedziela : 10:00-18:00 (poza sezonem 16:00)

Kontakt: www.zamekbytowski.pl tel. 59 822 26 23 sekretariat@muzeumbytow.pl


Pod koniec lat 60-tych przystąpiono do realizacji ambitnego programu odbudowy i nowego zagospodarowania zamku bytowskiego. W połowie 1974 roku zakończono prace remontowe w skrzydle wschodnim, które przeznaczono na siedzibę biblioteki. W 1980 roku oddano do użytku skrzydło południowe, gdzie zlokalizowano hotel i restaurację. W 1983 roku zakończono remont Wieży Prochowej a pod koniec 1991 oddano do użytku dwie dalsze budowle skrzydła północnego: Dom Zakonny i Basztę Młyńską. Zespól tych trzech budowli zamkowych stanowi siedzibę Muzeum Zachodnio-kaszubskiego. Zobaczyć w nim możemy m.in. wystawę etnograficzną – „Kultura materialna Kaszubów Bytowskich”, wystawy o charakterze artystyczno-historycznym, a także wystawy czasowe.

Tekst pochodzi ze strony www.zamekbytowski.pl, zdjęcie pochodzi ze strony www.zamkigotyckie.org

Kamienne Kręgi w Węsiorach 8km od Sulęczyna
Odległość od ośrodka: 17km

Kiedy otwarte: cały rok

Czas zwiedzania: 2h

Kontakt: www.goksuleczyno.gdan.pl


Cmentarzysko w Węsiorach jest położone na mocno pofałdowanej morenie w odległości ok. 1.5 km na południe od wsi na północnym brzegu jeziora Długiego. Obiekt znany jest od 1938 r., kiedy etnograf – amator G. Petsch opublikował artykuł omawiający legendy i podania ludowe z nim związane. W latach 1955 – 1963 przeprowadzono prace wykopaliskowe przez zespół Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego kierowany przez J. Kmiecińskiego. Badania te doprowadziły do prawie całkowitego rozpoznania cmentarzyska. Rozkopano i następnie zrekonstruowano 20 kurhanów o konstrukcji kamienno – ziemnej, zbadano także 3 lub 4 kręgi kamienne i znaleziono ogółem 110 grobów.

Kurhany i kręgi kamienne są elementami charakterystycznymi dla tego typu cmentarzysk do jakich należy także nekropola w Węsiorach. Oba rodzaje konstrukcji są usytuowane na dwóch różnych płaszczyznach zróżnicowanych wysokościowo. Kurhany – to kopce z usypanych głazów i mniejszych kamieni pod którymi zalegają na różnych głębokościach pochówki ciałopalne lub szkieletowe. Groby ciałopalne znajdują się zazwyczaj na głębokości od 0.5 do 1.0 m, zaś szkieletowe na poziomie 1.5. – 2.0 m. Kręgi kamienne – to regularne koła wyznaczone przez sterczące pionowo duże głazy tzw. stele. Na ogół są one pozbawione grobów, choć w kręgach na cmentarzysku w Węsiorach groby takie występują z wyjątkiem kręgu usytuowanego w górnej części rezerwatu.

Kręgi stawiano w momencie zakładania cmentarza i są one najstarszymi konstrukcjami we wszystkich tego typu stanowiskach archeologicznych. Można przypuszczać, że służyły jako miejsca spotkań starszyzny plemiennej, na których zapadały najważniejsze decyzje dotyczące grupy użytkującej cmentarz. Wokół kręgów powstawały kurhany, które pełniły funkcję współczesnych grobowców rodzinnych bowiem pod nasypami kamiennymi występuje od 1 do 3 grobów.

Tekst i zdjęcie pochodzą ze strony www.goksuleczyno.gdan.pl

Kościół podklasztorny Kolegiata z XIII w Kartuzach
kolegiata kartuzy
Odległość od ośrodka: 27km

Kiedy otwarte:

W dni powszednie kościół udostępniony jest dla zwiedzających od godz. 9:00 do godz. 17:40.
W niedziele i święta kościół można zwiedzać po zakończeniu niedzielnych nabożeństw od godz. 13:30 do godz. 17:40.
W soboty należy się liczyć z wyłączeniem kościoła dla turystów w związku ze ślubami.

Kontakt: www.kolegiatakartuzy.pl tel. 58 681 20 85


Pochodzący z XIV wieku kościół poklasztorny jest najważniejszym zabytkiem w Kartuzach. Dach kościoła ma charakterystyczny kształt wieka trumny. We wnętrzu znajduje się renesansowy (XVII w.) ołtarz główny oraz cenne figury świętych: Jana Chrzciciela, Hugona, Marii Magdaleny.

Równie cenne są ołtarze boczne, tron celebransa, barokowe stalle i obrazy religijne. Na ścianach tzw. “spowiednicy” znajdują się obrazy “Zabójstwo Św. Stanisława ze Szczepanowa” i “Mojżesz”, zaś na ścianach same świątyni – kilkanaście innych. Po prawej stronie wejścia do kościoła, w kaplicy św. Brunona, znajduje się ołtarz z klasztoru oliwskiego. Chór kościoła posiada barokową balustradę, na której zawieszono zegar z wahadłem wyobrażającym anioła zagłady z kosą. Niemal wszystkie elementy opisywanego wyposażenia kościoła pochodzą z XVII wieku.

W obrębie murów klasztornych znajduje się jeszcze erem – niewielki domek na tyłach kościoła. Warto zobaczyć gotycki refektarz ze śladami dawnych krużganków, w którym znajduje się sala wystawowa Muzeum Kaszubskiego. Na południowych murach świątyni umieszczono zegar słoneczny z inskrypcją “memento mori” i trupią czaszką.

Zdjęcie i tekst pochodzą ze strony www.kartuzy.info

Drezyny
Drezyny2
Odległość od ośrodka: 40km

Kiedy otwarte:

Dni powszednie: według wcześniejszego uzgodnienia
Weekendy i święta: 10:00 oraz 14:00
Standardowa trasa: Łapino – Kolbudy – Niestępowo – Łapino

Na wszystkie wycieczki obowiązuje wcześniejsza rezerwacja

Kontakt: www.drezyny.pl drezyny@drezyny.pl

+48 608 179 997 od maja do października sugerowany kontakt wieczorny, pomiędzy 20:00 a 22:00

sprawy rezerwacji poleca się załatwiać drogą elektroniczną.


Drezyna – to nietypowy, ale oryginalny, mający w sobie to “coś” – pojazd. Poruszający się po kolejowych torach, napędzany zwykle siłą ludzkich mięśni. Obsługa przypomina pracę przy ręcznej pompie strażackiej, ale są wersje także nożne i motorowe. Frajda jest niesamowita i niewiele odbiega od wrażeń choćby z kowbojskich westernów. To zasługa malowniczych tras ( nieużywanych dzisiaj przez PKP) oraz pasjonatów działających w Kolei Drezynowej – klubie pomorskich “drezyniarzy”. To oni często przywracali do stanu używalności niszczejące torowiska oraz remontowali sprzęt. Dzisiaj dysponują pokaźnym parkiem maszynowym i jeszcze większą kopalnią sprawdzonych pomysłów na pikniki i zabawy. Mają także doświadczenie w prowadzeniu gier o charakterze wojennym czy indiańskim podczas spotkań szkoleniowych lub integracyjnych.

Proponowane trasy:
Kolbudy – Stara Piła – Kolbudy (do 16 km),
Kolbudy – Goszyn – Kolbudy (do 13 km),
Kolbudy – Pruszcz Gdański (15 km + 4 km do Łapina),
Sierakowice – Prokowo – Garcz (do 22 km).

Tekst pochodzi ze strony www.odkryjpomorze.pl, zdjęcie pochodzi ze strony: www.drezyny.pl

Stajnia Pod Klonem
Odległość od ośrodka: 10km

Kontakt: www.koniewiezyca.pl winko9@wp.pl

Marian Szwichtenberg
tel. kom. 602-664-968

Instruktor jazdy konnej Elżbieta Szwichtenberg
tel.kom. 608-460-557


Stajnia Pod Klonem w Wieżycy, położona jest u stóp góry Wieżyca najwyższego wzniesienia na Pomorzu, w sąsiedztwie jezior i lasów gdzie zostały wyznaczone wyjątkowo atrakcyjne szlaki turystyki konnej. Zajmuje się hodowlą polskiego konia zimnokrwistego w typie sztumskim. Prowadzi szkółkę jazdy konnej: od dzieciaka do seniora. Nad bezpieczeństwem jeźdźców czuwają wykwalifikowani instruktorzy jazdy konnej.

Stajnia w swojej ofercie zawiera m.in.:
• jazdę konną dla początkujących,
• jazdę konną w terenie dla zaawansowanych jeźdźców, naukę jazdy konnej z instruktorem, zajęcia z końmi od podstaw,
• rajdy konne jednodniowe i kilkudniowe,
• przejażdżki kucykiem dla najmłodszych,
• przejażdżki bryczką, wozami drabiniastymi po pięknej okolicy lub do konkretnie wybranego przez Państwa miejsca,
• kuligi i jazdę konną po śniegu

Zdjęcie i tekst pochodzą ze strony www.koniewiezyca.pl

Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto)
Odległość od ośrodka: 50km

Kontakt: www.trójmiasto.pl


O trójmieście nie trzeba się szeroko rozpisywać – wszyscy znają tę metropolie i zarazem stolice połnocnej polski. Jest to miejsce niesłychanie zróźnicowane zawierające w sobie trzy arcy ciekawe miasta: Gdańsk wraz z jego hanzatycką zabudową i bogata historią, sopot miejsce będące ważnym punktem na mapie każdego kuracjusza, plażowicza i imprezowicza oraz modernistyczną Gdynię roztaczającą atmosferę nowoczesności i rozwoju z morskim akcentem w tle. Absolutne Must be dla każdego kto poszukuje atrakcji.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.trójmiasto.pl

Tuchlino - Park Egzotyczny
egzotyczne kaszuby
Odległość od ośrodka: 23km

Kiedy otwarte:

Dni i godziny otwarcia na stronie:
http://zookaszuby.pl/dni_i_godziny_otwarcia.html

Kontakt: www.zookaszuby.pl plagajac@wp.pl Tel. 600 342 128


Park Edukacyjny Zoo – Egzotyczne Kaszuby to miejsce pełne zaskakujących atrakcji. Obecność kilkudziesięciu egzotycznych gatunków zwierząt, nowoczesne kino 3D oraz wiele innych atrakcji sprawiają, że przygody w egzotycznych kaszubach są niezapomniane.

Podczas wizyty w Parku istnieje możliwość skorzystania z opieki przewodnika, dzięki czemu goście mogą nie tylko oglądać zwierzaki, ale również dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat, a nawet dotknąć i zrobić sobie zdjęcie z wybranymi okazami.

Niektóre atrakcje Parku to m.in egzotyczne papugi – rozgadana Ara Ararauna, czy roztańczona Kakadu – Didżej, niesamowite gady, a wśród nich największe węże świata – Pytony Siatkowe, a także przyprawiające o gęsią skórkę liczne gatunki skorpionów oraz pająków. Dużą atrakcją dla maluchów jest także zagroda z królikami i świnkami morskimi, które można pogłaskać i nakarmić.

Najnowszą atrakcją w Parku jest wystawa akwarystyczna prezentująca bogactwo fauny i flory jezior Szwajcarii Kaszubskiej. Nowe akwarium liczy sobie aż 20 tys. litrów pojemności.

Oprócz samych zwierząt warto wspomnieć również o nowoczesnym kinie 3D, restauracji oraz placu zabaw. Atrakcje Parku znajdują się w nowoczesnym, zadaszonym i klimatyzowanym obiekcie, dlatego nie straszne są tam pochmurne, deszczowe oraz upalne dni.

Na terenie obiektu znajdują się :
• wystawa egzotycznych zwierząt
• kino 2D/3D
• duży plac zabaw
• restauracja “Ara”
• sklepik z pamiątkami, zwierzakami
• dla grup zorganizowanych udostępniane są także sala dydaktyczna oraz miejsce na ognisko.

Oferta skierowana jest zarówno do gości indywidualnych jak i grup zorganizowanych.

Tekst i zdjęcie pochodzą ze strony: http://zookaszuby.pl/o_nas.html

Farma Strusi w Garczynie
farma strusia2
Odległość od ośrodka: 43km

Kiedy otwarte:

Farma jest udostępniona dla zwiedzających codziennie w godz. od 9.00 do 18.00, a dni wolne od pracy od 10.00 do 18.00

Kontakt: http://www.hwm.nazwa.pl/kaszubyagro/strusie/farmastrusi.htm tel. (058) 6879316, 604412575, 604561579


Struś to przyjazny ptak – potrafi się zaprezentować w każdych warunkach.

Istotnym walorem chowu strusi afrykańskich jest ich atrakcyjność turystyczna. Farma Strusi Garczyn położona jest na przepięknych Kaszubach, otoczona lasem, z dala od miejskiego zgiełku i hałasu. Można poznać tam te wyjątkowe stworzenia z każdej (naprawdę z każdej) strony.

Oprócz działalności hodowlanej Farma prowadzi działalność turystyczną. Odwiedza ją co roku wiele osób, na potrzeby których wybudowano w 1997 roku pawilon handlowo-gastronomiczny, gdzie między innymi serwuje się potrawy z mięsa strusiego i jaj.

Tekst pochodzi ze strony http://www.hwm.nazwa.pl/kaszubyagro/strusie/farmastrusi.htm, zdjęcie pochodzi ze strony www.kafcia.flog.pl

Koszałkowo-Wieżyca Centrum Aktywnego Wypoczynku
Odległość od ośrodka: 8km

Kiedy otwarte:

WYCIĄGI CZYNNE SĄ W GODZINACH:
Poniedziałek – Piątek : od godz.9:00 – do godz.22:00
Sobota – Niedziela : od godz. 8:00 – do godz. 22:00

Kontakt: www.wiezyca.pl koszalkowo@wiezyca.pl +48 58 684 38 16


Wieżyca to nie tylko najwyższy punkt na całym niżu europejskim. W ziemie zapewnia niespotykaną w tym rejonie polski atrakcję jaką jest jazda na nartach!
Niezależnie od opadów śniegu – wystarczy mróz i jeździmy jak w górach. Gdy temperatura spada poniżej -5 stopni C, włączane są armatki śnieżne na bieżące dośnieżanie i na zapas (także w nocy). Obydwa stoki (długość zjazdu 300 m i długość zjazdu 150 m) są oświetlone i zawsze starannie przygotowane przez ratraki a ulubione przez dzieci “dętki” czyli snowtubbing niezmiennie cieszą się wielkim powodzeniem.

Przy stokach znajdują się wypożyczalnie sprzętu zimowego. Można wypożyczyć sprzęt narciarski (narty, kijki, buty), snowboardowy (deska, buty) i inne akcesoria niezbędne do zjazdów. Można również uzyskać informacje na temat sprzętu narciarskiego, jego doboru, jakości, skorzystać z usług serwisu narciarskiego (ostrzenie, smarowanie, montaże).

Na stokach, do dyspozycji Państwa jest profesjonalna szkoła narciarska. Najlepsi instruktorzy i trenerzy mają przygotowany program zajęć: narciarstwo klasyczne, narciarstwo alpejskie, carving (easy carving, fun carving), snowboard (freestyle, alpin), przedszkole narciarskie i dostosowywują go do potrzeb indywidualnych, a także grupowych. Nad bezpieczeństwem Państwa czuwa grupa wykwalifikowanych ratowników medycznych a miła obsługa wyciągów służy Państwu pomocą.

Tekst i zdjęcie pochodzą ze strony www.wiezyca.pl